Connect with us

Retro IONCINEMA.com

BOF: 2007 Tribeca film festival

In 2002, the Tribeca Film Institute successfully launched the First Annual Tribeca Film Festival. Created by Jane Rosenthal and Robert De Niro, the mission of the Tribeca Film Festival is to enable the international film community and the general public to experience the power of film by redefining the film festival experience.

IONCINEMA.com presents: Best of Fests
TRIBECA FILM FESTIVAL

When: April.25 to May.6, 2007
Counting Down:
Where: New York City, New York – United States
Official Website: tribecafilmfestival.org/

What: In 2002, the Tribeca Film Institute successfully launched the First Annual Tribeca Film Festival. Created by Jane Rosenthal and Robert De Niro, the mission of the Tribeca Film Festival is to enable the international film community and the general public to experience the power of film by redefining the film festival experience. The Tribeca Film Festival was founded to celebrate New York City as a major filmmaking center and to contribute to the long-term recovery of lower Manhattan.

Accreditation: Academy Award ® accreditation

World Narrative Feature Competition

Born and Bred (Nacido y Criado) – Pablo Trapero
Gardener of Eden – Kevin Connolly
Half Moon – Bahman Ghobadi
Lady Chatterley – Pascale Ferran
The Last Man (Atlal/Le dernier homme) –  Ghassan Salhab
Lost In Beijing (Ping Guo) – Li Yu
Making Of – Nouri Bouzid
My Father My Lord (Hofshat Kaits) – David Volach
Napoleon and Me (Io e Napoleone) – Paolo Virzi
Playing the Victim (Izobrazhaya zhertvu) – Kirill Serebrennikov
Still Life (Sanxia Haoren) – Jia Zhang-Ke
Times and Winds (Bes vakit) – Reha Erdem
Towards Darkness (Hacia la Oscuridad) – Antonio Negret
Two Embraces (Dos Abrazos)
Two in One (Dva v odnom) – Kira Muratova
Vivere – Angelina Maccarone
West 32nd – Michael Kang
The Year My Parents Went On Vacation – Cao Hamburger

World Documentary Feature Competition

9 Star Hotel (Malon 9 Kochavim) – Ido Haar
Between Heaven and Earth (Tussen Hemel En Aarde) – Frank van den Engel, Masja Novikova
Beyond Belief – Beth Murphy
Bomb It – John Reiss
Forging a Nation (Hacer Patria) – David Blaustein
I Am an American Soldier: One Year in Iraq with the 101st Airborne – John Laurence
Miss Universe 1929 – Péter Forgács
Planet B-Boy – Benson Lee
Santiago – João Moreira Salles
A Slim Peace – Yael Luttwak
A Story of People in War & Peace – Vardan Hovhannisyan
The Sugar Curtain (El Telón de Azúcar) – Camila Guzmán Urzúa
Taxi to the Dark Side – Alex Gibney
The Tree (El Árbol) – Gustavo Fontán
A Walk into the Sea: Danny Williams and The Warhol Factory – Esther B. Robinson.
We Are Together (Thina Simunye) – Paul Taylor

Spotlight

2 Days In Paris (Deux jours á Paris) – Julie Delpy
Chops – Bruce Broder
The Grand – Zak Penn
Invisibles – Mariano Barroso, Isabel Coixet, Javier Corcuera, Fernando León de Aranoa, Wim Wenders
The Killing of John Lennon – Andrew Piddington
My Best Friend (Mon meilleur ami) – Patrice Leconte
The Optimists (Optimisti) – Goran Paskaljevic
Pete Seeger: The Power of Song – Jim Brown
The Power of The Game – Michael Apted
Purple Violets – Ed Burns
Razzle Dazzle – Ken Jacobs
The Road to St. Diego (El Camino de San Diego) – Carlos Sorin
Steep – Mark Obenhaus
Take the Bridge – Sergio M. Castilla
This Is England – Shane Meadows
Tuya’s Marriage (Tu Ya De Hun Shi) – Wang Quan'an
You Kill Me – John Dahl 

Awards and their winners:  

The Founders Award for Best Narrative Feature
My Father My Lord (Hofshat Kaits), directed by David Volach (Israel).      

Best New Narrative Filmmaker
Two Embraces (Dos Abrazos), directed by Enrique Begne (Mexico).  

Best Actor in a Narrative Feature FilmLofti Edbelli in Making Of (Akher film), directed by Nouri Bouzid (Tunisia, Morocco). 

Best Actress in a Narrative Feature FilmMarina Hands in Lady Chatterley, directed by Pascale Ferran (France, Belgium). 

Best ScreenplayMaking Of (Akher film), written and directed by Nouri Bouzid (Tunisia, Morocco). 

Best Documentary FeatureTaxi to the Darkside, directed by Alex Gibney (U.S.A.).

Best New Documentary Filmmaker
A Story of People in War & Peace, directed by Vardan Hovhannisyan (Armenia). 

“NY Loves Film” – DocumentaryA Walk into the Sea: Danny Williams and The Warhol Factory, directed by Esther Robinson (U.S.A.). 

“Made In NY”Narrative The Education of Charlie Banks, directed by Fred Durst (U.S.A.). 

“Made In NY” Special Jury Recognition Narrative The Killing of John Lennon, directed by Andrew Piddington (U.K.).

Best Narrative Short
The Last Dog in Rwanda (Den sista hunden i Rwanda), directed by Jens Assur (Sweden) 

Special Jury Prize for Best Narrative ShortSuper Powers, directed by J. Anderson Mitchell & Jeremy Kipp Walker (U.S.A.). 

Best Documentary ShortA Son's Sacrifice, directed by Yoni Brook (U.S.A.).  

Student Visionary AwardGood Luck Nedim (Sretan Put Nedime), directed by Marko Santic (Slovenia). 


Student Visionary Award
Someone Else's War, directed by Lee Wang (U.S.A./Philippines).  

Cadillac Award
– “Thina Simunye” (We Are Together) 

Tribeca All Access Creative Promise Award – Documentary Dee Rees for her documentary work-in-progress, Eventual Salvation.

Tribeca All Access Creative Promise Award – NarrativeBen Rekhi for his current screenplay, Waste, co-written by John Campo.

Tribeca All Access Creative Promise Award – ScreenwritingMarilyn Fu for her screenplay, The Sisterhood of Night.

Recipient of the 2007 Tribeca/Sloan Screenplay Development Program Grant
David Freeman for A First Class Man. 

L’Oréal Paris Women of Worth Vision Award
Cherien Dabis for her screenplay Amreeka. 

For IONCINEMA's 2006 coverage click here

Continue Reading
Advertisement
You may also like...

Eric Lavallée is the founder, CEO, editor-in-chief, film journalist, and critic at IONCINEMA.com, established in 2000. A regular at Sundance, Cannes, and Venice, Eric holds a BFA in film studies from the Mel Hoppenheim School of Cinema. In 2013, he served on the narrative competition jury at the SXSW Film Festival. He was an associate producer on Mark Jackson’s "This Teacher" (2018 LA Film Festival, 2018 BFI London). In 2022, he was a New Flesh Juror for Best First Feature at the Fantasia International Film Festival. Current top films for 2023 include The Zone of Interest (Glazer), Inside the Yellow Cocoon Shell (Pham Thien An), Totem (Lila Avilés), La Chimera (Alice Rohrwacher), All Dirt Roads Taste of Salt (Raven Jackson).

Click to comment

More in Retro IONCINEMA.com

To Top